Top

Čas odloučení

S nástupem do mateřské školy souvisí také naučit dítě zvládnout určitý čas odloučení od rodičů, příp. sourozenců. Odborně říkáme, že každý potřebuje svůj čas adaptace na nové prostředí. Nemusí se to týkat jen dětí, které přichází do školky poprvé, vždyť období dvou měsíců letních prázdnin je dost dlouhé na to, aby si i "ostřílený" předškolák navykl na jiný způsob prožívání dne než znal z mateřské školy v předchozích měsících.

Také v naší mateřské škole chceme respektovat individuální potřeby jednotlivých dětí, stejně jako rodičů - někomu bude stačit krátké zamávání, jiný potřebuje notnou dávku mazlení než maminčinu či tatínkovu náruč na pár hodin opustí. Jiná bude situace začátkem září - jinak tomu bude v průběhu roku.

Dovolte mi nabídnout Vám do začátku krátké zamyšlení se nad bezpečnou vazbou mezi dítětem a rodičem, jak ji popisuje autor níže zmíněné publikace, která rozhodně stojí za přečtení - lépe řečeno za průběžné pročítání :)

Přeji každému z nás, aby se mateřská škola stala nejen časem, který musí dítě někde strávit, zatímco rodič pracuje, ale především místem bezpečného a smysluplného vzdělávání pro život.

"Rychle - teď se nedívá! Pokud například potřebujete někam odejít, řekněte svému dítěti, kam jdete, jak dlouho tam budete a kdy se vrátíte. Před dětmi neutíkáme, ani se potichu nevytrácíme. "Teď rychle běž, teď si hraje a ani si toho nevšimne!" radí často babičky. Špatně. Dítě potřebuje vědět, co je teď, co se stane v blízké budoucnosti a je důležité, aby se přitom mohlo na vás spolehnout. Proto se vždy snažte dodržet, co jste slíbili. Vaše matka nebo babička vám možná budou tvrdit, že dítě vysvětlení, kam jdete a kdy se vrátíte, nerozumí. Nevěřte jim a raději poslouchejte svoji intuici. Stačí říct:"Martinko, musím jít do lékárny. Nemůžu tě vzít s sebou, protože je tam velká zima. Za dva večerníčky budu zpátky. To je dvacet minut. Velká ručička bude tady na šestce." Martinka vám porozumí velmi dobře. Spolehněte se.

A také se spolehněte, že když se Martinka zabere do hry, přestane vnímat okolní svět a pak po chvilce najednou zjistí, že jste pryč, aniž byste jí cokoli řekla, ohrozíte dost drsně její pocit důvěry ve vás i v okolní svět. Pocit bezpečí a lásky. Důvěrný vztah. Bezpečná vazba. To všechno je ve hře."

(převzato z knihy M. Hermana: Najděte si svého marťana)